Velkommen

Egnsmindesamlingen for Jerslev og Omegn er et lokalarkiv som dækker 9740 postområdet. Egnsmindesamlingens formål er at øge interessen for den lokale historie og at drive et lokalhistorisk arkiv. Foreningen lægger vægt på at give folk mulighed for at forske i deres slægts og deres egns historie og arrangerer gerne udstillinger o. lign. i samarbejde med andre foreninger. I foreningens arkiv er der efterhånden samlet en stor mængde lokalhistoriske billeder, protokoller, regnskabsbøger m.m. Foreningen er stadig interesseret i at modtage billeder og skriftligt materiale og vil gerne i kontakt med personer, der mundtligt eller skriftligt kan bidrage til egnens historie. Arkivets registreringer kan nu ses på internettet på adressen: arkiv.dk. her søges blandt ca. 500 andre lokalarkiver i Danmark. På adressen: https://arkiv.dk/soeg?arkiv=542 søger du på alle Egnsmindesamlingens registreringer. På adressen: https://arkiv.dk/soeg?arkiv=542&billeder=true søger du i alle billeder. Arkivet er åbent onsdage i lige uger kl. 15-18 Besøg udenfor åbningstiden kan aftales med bestyrelsen. Mailadresse: jerslevarkivet(ad)gmail.com Arkivets adresse: Borgergade 28 st. Jerslev Link til foreningens vedtægter: 

Dette indlæg blev udgivet i Arkivet. Bogmærk permalinket.